mpc control

انجام پروژه کنترل پیش بین

به سادگی باید گفت، که پیشگویی امری غیرعلمی، ولی پیش بینی امری علمی و شدنی است. که با هنر ریاضیات و علم کنترل، به نتایج بسیار مطلوب از سیستم های طبیعی منجر می شود.

کنترل پیش بین خانواده ای کنترل کننده ها نامیده می شود که رفتار آینده خروجی سیستم توسط مدل سیستم یا پاسخ آن به سیگنالی خاص (معمولا ضربه یا پله) پیش بینی شده و سپس کنترل کننده مناسب برای آن طراحی می شود. به طور کلی کنترل کننده های پیش بین نوعی کنترل بهینه هستند که امر بهینه سازی به صورت آنلاین انجام می شود.

اولین بار کنترل کننده های پیش بین در یک شرکت نفتی بین المللی پیشنهاد شد، از این روش برای کنترل شیرهای صنعتی استفاده شد. معمولا برای طراحی کنترل کننده پیش بین، چند گام وجود دارد، ابتدا باید مدل سیستم را انتخاب نمود، برخی از پاسخ ضربه یا پاسخ پله آن استفاده می کنند، در این حالت طراحی مستقل از مدل دقیق دینامیکی و ریاضی سیستم است و می توان با استفاده از داده های آزمایشگاهی نیز طراحی را انجام داد. اما مشکل عمده این روش محدود بودن آن به سیستم های پایدار است.

برخی مدل سیستم را به صورت خطی، غیر خطی و یا حتی به صورت مدل های فازی یا مدل های شبکه عصبی استفاده می کنند، که در این حالت کنترل پیش بین غیرخطی، کنترل پیش بین فازی و کنترل پیش بین عصبی بدست می آید.

مرحله بعد انتخال نوع مدل و پاسخ سیستم، نوبت به انتخاب یک تابع هزینه مناسب است. همانطور که گفته شد، کنترل پیش بین نوعی کنترل بهینه آنلاین و برخط است. در این روش تابع هزینه انتخابی به صورت آنلاین بهینه و حداقل می شود. معمولا به رسم روش های کنترل بهینه، تابع هزینه به صورت یک تابع درجه دوم از خطای ردیابی و تلاش کنترلی (به صورت وزن دار شده) است. قانون کنترل آنلاین به نحوی بدست می آید که این تابع هزینه مینیمم شود. خطای ردیابی سیستم به صورت خطای پیش بینی خروجی تعریف میشود.

عمده ترین روش های کنترل پیش بین، می توان به
کنترل پیش بین MAC
کنترل پیش بین DMC
و کنترل پیش بین GPC اشاره کرد.
که البته ترکیب این روش ها با روش های کنترل دیگر مانند تطبیقی، مدل مرجع، کنترل مقاوم Hinf، مد لغزشی، خطی سازی فیدبکی، خطی سازی فازی عصبی و… به روش های مدرن و نوینی از کنترل می توان دست یافت که دارای عملکرد و مقاومت بسیار خوبی هستند و توانایی کنترل سیستم های غیرخطی، همراه با عدم قطعیت و ناپایدار را دارند.

برای انجام پروژه و ثبت سفارش کنترل پیش بین با ما تماس بگیرید
aerocontrol.project@yahoo.com
aerocontrol.project@gmail.com

آی دی تلگرام:

                                                                                                             @ae_pr

تلفن تماس
09304692657

1 دیدگاه برای “انجام پروژه کنترل پیش بین

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *