sensivity function

انجام پروژه کنترل مقاوم

طراحی سیستم های بسیار دقیق در حضور عدم قطعیت، یا عدم اطمینان یک مساله طراحی کلاسیک است. مبناهای تئوری برای حل این مسائل به کارهای H.S.Black و H.W.Bode در اوایل دهه 1930 باز می گردد، که در آن زمان به این مسئله، حساسیت طراحی گفته می شد. از آن زمان به بعد مقالات بسیاری درباره طراحی سیستم های مربوط به فرایندهای نامطمئن به چاپ رسیده است. طراح سعی بر آن دارد تا سیستمی به دست آورد که در ازای محدوده وسیعی از پارامترهای نامطمئن رفتاری مناسب، داشته باشد. سیستمی را مقاوم گویند که پایا، پر طاقت و انعطاف پذیر باشد.

یک سیستم کنترل، مقاوم است، اگر
1. حساسیت کمی داشته باشد
2. در ازای محدوده ای از تغییرات پارامترها پایدار باشداه
3. در قبال تغییراتی در پارامترهای سیستم رفتارش مشخه مورد نظر را حفظ نماید.

مقاومت عبارتست از، حساسیت به اثراتی که در فاز تحلیل و طراحی به حساب نیامده اند، که از آن جمله می توان از ورودی های مزاحم( اغتشاش و نویز) پارازیت و دینامیک ها یا مشخصات مدل نشده نام برد. سیستم باید در برابر این اثرات فراموش شده به هنگام انجام کاری که بدان منظور طراحی شده از خود مقاومت نشان دهد. برای تغییرات کوچک در پارامترها ممکن است بعنوان معیاری از مقاومت، حساسیت های مشتقی (حساسیت سیستم) و حساسیت ریشه مورد مطالعه و بررسی قرار گیرد.

طراحی سیستم کنترل مقاوم با استفاده از کنترل کننده PID

انتخاب سه ضریب کنترل کننده PID نوعی جستجو در فضای سه بعدی است. نقاط کنترل در فضا مذکور مربوط به انتخاب سه پارامتر متفاوت PID است. با انتخاب نقاط مختلف مربوط به پارامترها، می توان پاسخ های متفاوتی برای ورودی پله بدست آورد. کنترل کننده PID نهایی بر اساس روش سعی و خطا حاصل می گردد.

مساله اصلی در انتخاب سه ضریب این است که این ضرایب به سادگی قابل تبدیل و تفسیر به رفتار مطلوب و مشخصات مقاومت موجود در ذهن طراح نیستند. برای حل این مساله چندین روش پیشنهاد شده است. یکی از روش های تنظیم کنترل کننده PID استفاده از روش های بهینه سازی مستقل از مشتق مانند PSO الگوریتم تجمع ذرات و GA الگوریتم ژنیتک است. در این روش ها با معرفی یک تابع هزینه و مشخص کردن قیود برای سیستم پارامترهای کنترل کننده PID به نحوی بدست می آیند که نسبت به آن تابع هزینه بهینه سازی و مقاوم سازی شده باشد.

برای انجام پروژه و سفارش پروژه با ما تماس بگیرید
aerocontrol.project@yahoo.com
aerocontrol.project@gmail.com

آی دی تلگرام:

                                                                                                             @ae_pr

تلفن تماس
09304692657

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *